KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > VİTRİN

(ÖZEL HABER) Fenerbahçe’nin Finansal Oyunları

(ÖZEL HABER) Fenerbahçe’nin Finansal Oyunları

2013-05-30 13:21:47

Fenerbahçe ve Küçük Yatırımcı!

Hiç ahkam kesecek değilim. Sizlere finansal tabloların yorumlanmasını öğretecek bir durumum da yok. Bence buna gerek de yok. Çünkü konuştuğumuz konular gündelik hayatta karşılaştığımız şeyler değil. Sadece sizin, kamuoyunun ve basının önünde olan birkaç veriyi göstereceğim.  Bu verileri gösterirken de size sadece anlaşılamayacak kelimelerin çevirisini yapayım; o da yeterli olacaktır.

29/05/2013 saat 17:21 itibariyle Kamuoyu Aydınlatma Platformuna bir açıklama gönderildi.

Açıklamanın linki burada http://www.fenerbahce.org/pic_lib/fbsportif/20130529-stadyum-insaatinin-futbola-iliskin-kisimlarinin-satin-alinmasi-karari_4007958.pdf 

Doğal olarak hepimizin kafası karıştı. Burada ne demek istediler diye herkes birbirine sorular sordu. Kabul ediyorum. Sadece 1 cümle. Fakat cümlede tam 135 kelime, 9 virgül var. 100 yıllık tarihi deviren bu güzide spor kulübümüzün şanlı tarihi kadar uzun ve anlamlı bir cümle....

“Ne kadar uzatırsan o kadar kafa karıştırırsın”.

Ben kafanızı karıştırmayayım daha fazla. Ortada iki kurum düşünün.; Bunlardan bir tanesi Fenerbahçe Futbol A.Ş (A.Ş diyelim bundan sonrası için) Diğeri ise Fenerbahçe Spor Kulübü (Kulüp diyelim buna da). Kulüp yasal olarak futbol faaliyetlerinin sahibi olan kurum. (Galatasaray’ da bu tam tersidir; futbol faaliyetleri Sportif AŞ içinde yer alır). Ancak geçtiğimiz yıl içinde Kulüp tüm futbol faaliyetlerini A.Ş ‘ ye devretmi ş niye ? Lafı dolandırmayayım, kulübün A.Ş üzerinden devamlı bir geliri olsun diye. Nitekim Kulüp bu futbol faaliyetlerini devrettiği için her sene A.Ş’den belirli bir tutarda para alıyor. Güncel olarak bu tutar ne kadar ? Yaklaşık 20 milyon TL,tabi bu tutarın içinde koskoca mabed Şükrü Saraçoğlu Stadının kullanım ücreti de var.

Her şey YASAL mı ? Yasal pek tabi, elinizde bir değer var; bu değeri başkasına kiralamışsınız. Ama kime kiralamışsınız ? Halka açık bir şirkete ! Dolayısıyla bu halka açık bir şirket ile yapacağınız her protokol ve anlaşma, belirli kurallara ve SPK nın iznine bağlı ve her şey den önemlisi bu tasarruflarda bulunurken “küçük yatırımcının” hakkını, hukukunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor değil mi?

Dün yapılan açıklamayla görüldü ki Kulüp A.Ş ile arasındaki bu anlaşmayı iptal ediyor   ve diyor ki, “Ey Futbol A.Ş ! Sana kiraladığım futbol faaliyetlerinin içinde koskoca stad da var. Bu stadı biz fi tarihinde 170 milyon TL olarak değerlendirmişiz (kendi bilançosunda daha değerlidir. İki taraf arasındaki protokolde tutar daha düşük). Bunu da Yetkin Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş yapmış. Ama şimdi bu değerleme az! “Bizim bunu yeniden değerlendirmemiz gerek.”

Peki neden ?

Bakın neler çıkıyor karşımıza karşımıza ?

Fenerbahçe Futbol A.Ş nin denetimini; pardon, düzeltmek istiyorum, aynen kendi ifadeleriyle >>> “Fenerbahçe Futbol AŞ 31 Aralık 2012 Ara Hesap Dönemine Ait SINIRLI Bağımsız İnceleme FORMU” nu Denge Bağımsız Denetim şirketi yapıyor.

İnceleme Formu” nun  hemen 3. sayfasında 2 nolu maddede aynen şunlar yazıyor:

“2. Dipnot 21’ de açıklandığı üzere, Şirket’ in, 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle, ilişkili kuruluşu olan Fenerbahçe Spor Kulübü’ nden (Kulüp) 122.589.459 TL (31 Mayıs 2012 – 72.949.988 TL) tutarında ticari olmayan alacağı olup söz konusu alacağın belirli bir vadesi bulunmamaktadır. Şirket, söz konusu alacak için 31 Aralık 2012 tarihinde sona eren hesap döneminde 10.645.029 TL (31 Aralık 2011 – 330.598 TL) faiz geliri kaydetmiştir.

Sermaye Piyasası Kurulu’ nun 28 Mart 2008 tarih ve 2008/13 sayılı haftalık bülteninde yayımlandığı üzere, Faaliyet Konusu Sportif Faaliyetler veya Söz Konusu Faaliyetlerden Elde Edilen Gelirlerin Yönetilmesi Olan Halka Açık veya Açılacak Ortaklıkların Uyması Gereken Kriterleri uyarınca, şirketleirn ilişkili taraflara kullandırılacak fonların toplam tutarı, bir önceki hesap dönemi karından söz konusu ilişkili tarafların tamamına dağıtılmasına karar verilen kar payının %50 sinden fazlasını aşamaz. Kararın yayım tarihinden  itibaren iki yıl içinde şirketlerin bu maddedeki hükme uyum sağlamaları gerekmektedir.  Şirket, rapor tarihi itbariyle Fenerbahçe Spor Kulübü’ nden olan alacak için, söz konusu TEBLİĞ HÜKÜMLERİNE UYULMAMIŞTIR. Bununla birlikte Sermaye Piyasası Kurulu 17 Ekim 2012 tarihinde Şirket’ e gönderdiği yazı ile hakim ortak Fenerbahçe Spor Kulübü’ nün yapacağı pay satışlarının 1 yıllık süreçte tamamlanmasının öngörülmesi de dikkate alınarak ilgili alacağa ilişkin tebliğ hükümlerine uyum konusunda Şirket’ e 31 MAYIS 2013 tarihine  kadar süre tanınmasına karar vermiştir.

http://www.fenerbahce.org/pic_lib/fbsportif/20130401-herhangi-bir-otoriteye-mali-tablo-verilmesi-ek_4080092.pdf

Akıllı gözler yukarıdaki tarihi okumuştur.

SPK diyor ki; “Ey Fenerbahçe Spor Kulübü ! Benim sana tanıdığım limitlerin çok çok üstündesin. Sen ancak dağıtacağın kar payının %50 sini ilişkili taraf olarak Kulübüne borç verebilirsin. Hem bu tutarı aşmışsın. Hem de bununla ilgili olarak bir faiz geliri yazmamışsın. Derhal faiz gelirini bilançona işle ve bu borcu da Kulübünden 31 Mayıs 2013’ e kadar tahsil et. Şirketin 2011 faiz geliri 330.598 TL iken bir bakıyorsunuz 2012 yılında 10.645.029 TL ye çıkmış. Bunu da Fenerbahçeli Spor Medyasının güzide temsilcilerinden Yavuz Semerci ağzından yazalım: BU BORCU NAKDEN TAHSİL ET !

Zaman nasıl da su gibi akıp geçiyor.

Bugün günlerden bir Mayıs günü .

30 Mayıs 2013.

Tesadüfe bakın ki KAP bildirimi de dün yapılmış 29 Mayıs 2013 tarihinde. Yani SPK’nın verdiği sürenin bitmesine 2 gün kalmış.

Anlatmak istediğimizi anlamışsınızdır. Ortada bir borç var. Bu borcu ödeyemeyen bir kulüp var,bu borcu tahsil edemeyen bir şirket var. Ortada ödenebilecek bir para da bulunamadığından eldeki değerli ne varsa o kullanılarak bir değer yaratılmaya çalışılıyor.

Sonuca gelelim.

Ne yapılmak isteniyor ?

Konuya vakıf olanlar anlamışlardır; ben biraz daha taraftar açısından olayı sadeleştirmeye çalışayım.

A.Ş nin Kulüpten alacağı var. Bu alacak faizleriyle birlikte 134 milyon TL. Kulüp bunu A.Ş ye ödeyemiyor. Ama nakden ödemesi gerekli ! Nasıl bir formül bulunuyor ? Öncelikle elde değerli olan ne var ? FENERBAHÇE nin büyüklüğü tabii ki (!)  Buna değer biçemediğimiz için şimdilik bir kenara koyalım. Elimizde bir de koskoca stad var.

Biz eğer elimizdeki bu stadın değerini yeniden değerleme ile arttırırsak ve bunu da bizim futbol faaliyetini yürüten A.Ş’mize SATSAK, A.Ş’nin bize bir para ödemesi gerekir değil mi ?

Ben elimdeki stadın kullanım hakkını değerlenmiş tutarıyla A.Ş’ye satsam hem ona olan borcumu aradan çıkarırım; üstüne para kalırsa da kaymaklı kadayıf olur mu olur. Afiyet olsun...

Peki.

A.Ş tarafından şirketin daha fazla borçlanması, alacağını tahsil edememesi,her sene daha fazla kira ödemesinden en fazla kim etkilenir ?

Doğru cevap; KÜÇÜK YATIRIMCI !

Elinde tüm Fenerbahçe Futbol A.Ş hissesi bulunan küçük yatırımcılara sesleniyoruz. Hakkınızı yedirtmeyin. Bu spekülatif harekete dur deyin.

Sevgilerimle.

Volkan Yılmaz


( Bu haber 8057 kez görülmüştür )


YAZAR : ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS