KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > MANŞET > SON DAKİKA > VİTRİN

(Özel Haber) İŞTE TT ARENA GERÇEKLERİ...

(Özel Haber) İŞTE TT ARENA GERÇEKLERİ...

2013-06-02 19:55:41

Galatasaray Spor Kulübünün Özhan Canaydın döneminde başlayıp, Adnan Polat döneminde devam eden Ali Sami Yen stadı arazisinin devredilmesi ve TT Arena stadının yapılma hikayesi çok konuşuldu ve speküle edildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın 11.05.2013 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü Mali Kongresinde Galatasaray’ın “BEDELİNİ FAZLASI İLE VERDİĞİ DEVLETE YAPTIRMIŞ”  olduğu stadı konusunda yapmış olduğu sonuna kadar haksız ve dayanaksız konuşmasından sonra artık gerçekleri net bir şekilde ortaya koymanın vakti gelmiştir. Galatasaray Spor Kulübünün Mali Kongresinde de belirtmiş olduğum hususları bir kez daha kamuoyuna bildirmek istiyorum. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı sıfatım ile de bu konuda söz hakkım olduğunu düşünmekteyim. 

Değerli Vatandaşlar; Mecidiyeköy’de bulunan hepimizin tarihi ile gurur duyduğu Ali Sami Yen stadı 1964 yılında üst hakkı 49 yıllığına Galatasaray Spor kulübüne verilmek suretiyle kullanıma açılmıştır. Üst hakkı üzerinde önemle durmak istiyorum, çünkü tüm tartışmalarda bu konu ya eksik anlatılıyor ya da bilinçli bir şekilde çarpıtılıyor. Üst hakkı mülkiyet hakkına benzer bir hak olup, üst hakkı sahibine çıplak mülkiyet yani satış dışında tüm mülkiyet haklarını sağlar, daha da önemlisi 30 yıldan fazla verilen üst hakları sürekli haklardan olup bu üst hakkı devredilebildiği gibi 30 yıldan fazla süren üst haklarında üst hakkı sahibinin sürenin sonunda mülkiyeti talep etme hakkı doğar. Yani 1964 yılında kurulan üst hakkı nedeniyle eğer Galatasaray için bir başka yerde stad yapma durumu oluşmasaydı 2013 yılında Ali Sami Yen stadı arazisi Galatasaray Spor kulübünün tapulu malı olacaktı. Birazdan söyleyeceğim TOKİ tarafından ihalesi yapılan stadın satış değerinin 416 milyon Türk Lirası olduğunu düşündüğümüzde Galatasaray’ın çok ciddi değerde bir taşınmazdan feragat ettiğini hepimiz görüyoruz. İşte bu nedenledir ki herkesin Galatasaray’ın Ali Sami Yen stadında üst hakkı sahibi olduğunu çok iyi bilmesi, bu üst hakkının öyle kolay kolay kaybedilmediğini anlaması, üst hakkı sahibi olduğu için 2013 yılında bu stadın sahibi olabileceğini görmesi  esastır.

TT Arena stadının yapılış hikayesini hepimiz aşağı yukarı biliyoruz.  Bu yapılış sürecinde önceki müteahhit firma ile sonraki müteahhit firmaların durumu Galatasaray’ın konumunu, yeni staddaki haklarını ve feragat ettiği büyük geliri değiştirmeyecektir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti hazinesine 416 milyon Türk Lirası değerinde katkı sağlayan Galatatasaray  hastane ve yeni yapılan taşınmazlar için de kullanılacak olan yan yollar dahil 261 milyon Türk Lirası değerinde bir stad  yaptırmıştır. Burada bu cümleyi özellikle kullanıyorum ki; bu taşınmaz üzerinde Galatasaray’a bir stad yapılmamış Galatasaray Spor Kulübü karşılıklı haklardan feragat etmek suretiyle bir stad yaptırmıştır.  Galatasaray Spor Kulübü yaptırmış olduğu stad karşılığında güzel bir tesise sahip olmuş ancak bunun çok üstünde bir rakamı devletin hazinesi sağlamıştır.

Galatasaray 1905’den bugüne değil, 1481’den bugüne toprağına, vatanına her alanda en büyük katkıları sağlayan, bu uğurda şehitler vermiş, Cumhuriyetin kurulmasında önder olmuş bir kültür ocağıdır. Onun içindir ki; bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar bilsinler ki; Ali Sami Yen TT Arena stadı Galatasaray Spor Kulübünün bedelini fazlası ile devlete gelir olarak kazandırdığı tertemiz bir Galatasaray mülküdür.


Saygılarımla

Av.Ali Güvenç KİRAZ

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı 


( Bu haber 12000 kez görülmüştür )


YAZAR : ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS