KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > MANŞET > SON DAKİKA > VİTRİN

YABANCILAŞMALI MI, YABANCILAŞMAMALI MI?

YABANCILAŞMALI MI, YABANCILAŞMAMALI MI?

2013-06-19 22:33:12

Normalde ligler bitince transferler konuşulurdu ülkemizde. Ama son birkaç senedir bu durumda değişikliğe gidildi, çünkü anormal şeyler boy gösterdi. İlk önce 3 Temmuz süreci transfer dedikodularının önüne geçti ardından da yabancı kontenjanı sorunu transfer haberlerine direkt etki etti. Hâl böyle olunca, bu konuyla ilgili kalem oynatmak gerekliydi.

21 Eylül 2012’de ‘Yabacılaşmalı mı, Yabancılaşmamalı mı’ başlıklı iki paragraflık yazımda ülkemizdeki yabancı kontenjanı politikasına değinmiştim. İlk paragrafta, bu politikayı genel hatlarıyla çizerken, ikinci paragrafta ise şu cümlelere yer vermiştim“… Futbol denilince akla ilk gelen terimlerden birisidir “rekabet”. Tembelliğinden şikayet ettiğimiz oyuncularımızın yabancı oyuncu tehlikesi olmayan bir platformda kendilerini ne kadar geliştireceği ise ayrı bir soru işareti. Akıllarda soru işareti bırakan bir diğer konu ise artık endüstriyel futbolu yaşadığımız gerçeği ile karşı karşıya kaldığımız bu zamanlarda “yerli futbolcu piyasasının” ne kadar artacağı. Büyük kulüplerin talip olduğu oyunculara astronomik rakamlar talep eden Anadolu kulüplerimizin eline böyle bir fırsat geldiğinde transfer piyasasının nasıl bir hal alacağını kestirmek çok da zor olmasa gerek. Alper Potuk, Ozan İpek, Cenk Tosun gibi isimler  için 6-7 milyon Euro talep edilmesine hazırlıklı olunmalı. Umarım yeni sistemde kazanan Türk futbolu olur, benim kurgularım gerçekleşmez ve hayal gücümün bir ürünü olarak sadece bu sayfada birkaç kelime karalama olarak kalır.

Sanırım hayal gücümün şimdilik tek yanıldığı nokta Ozan İpek ismi oldu. Alper ve Cenk’in bonservis bedelini bile neredeyse doğru tahmin etmişim. Ya diğerleri? Futbolu güzelleştiren ‘’rekabet’’ kavramına sekte vurması muhtemel yabancı sınırlaması, Türk futbolcusunu ve dillerden düşmeyen marka değerimizi kaç basamak ileriye götürecek… Çalışmıyor, kendini geliştirmiyor diye yakındığımız futbolcuların fazlaca olduğu, Emre ile Arda’nın Avrupa’ya gittikten sonra kendilerini nasıl geliştirdiklerini üzerine basa basa anlattığımız bir ortamda yerli futbolculara yabancı ‘avantajı’ sağlamak Türk futboluna ne kadar yararına bir hamle olur?

Kulüplerin istediğini görmezden gelmenin, Avrupa’nın başaralı ülkelerindeki yabancı oyuncu politikalarından örnek almamanın açıklanacak bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Ülke futbolu adına yapıldığı söylenen bu uygulamanın ideolojisini Almanya’da uygulanan sistem çökertmeyi başarıyor. Bundesliga’da yabancı oyuncu sınırlaması yok ancak iki Alman ekibi Avrupa’nın en prestijli turnuvası olan Şampiyonlar Ligi’nde final oynadı ve parlayan yıldızları da Alman futbolculardı. Ülke futbolunu geliştirmenin, yerli oyuncuya değer katmak yabancı sınırlaması ile değil; alt yapıya destek vererek, bir sistem oturtarak, eğitime önem vererek olur. Almanlar ise bu konuda bizden birkaç yüz yıl ilerideler.

İngiltere ve Fransa’da 2013-2014 sezonunun fikstürü bile belliyken, Türkiye’de yabancı kontenjanı gibi önemli bir konunun Haziran’ın sonuna doğru belli olması daha ne kadar çok ilerleyecek yolumuzun olduğunun bir göstergesi. Biraz fazla karamsar bir tablo çizdim. Öyleyse , 21 Eylül’de bitirdiğim gibi bitiriyorum yazımı ‘’ Umarım yeni sistemde kazanan Türk futbolu olur, benim kurgularım gerçekleşmez ve hayal gücümün bir ürünü olarak sadece bu sayfada birkaç kelime karalama olarak kalır.’’


http://tguvendi.blogspot.com/2012/09/yabanclasmal-m-yabanclasmamal-m.html


Taha Güvendi

Galatasaray Muhabiri


( Bu haber 4864 kez görülmüştür )


YAZAR :Taha Güvendi ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS