KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > MANŞET > SON DAKİKA > VİTRİN

Galatasaray'ın usta kalemleri yorumladı:

Galatasaray'ın usta kalemleri yorumladı: "Diren Türk Futbolu"

2013-06-20 14:59:29

TFF'nin son dönemde aldığı kararlar Türk futbol camiasından yoğun eleştiri aldı. Bir yandan şike sürecinde UEFA'yı görmezden gelerek, bu işi kendi içinde çözdüğünü zanneden TFF, iki kulübün UEFA Disiplin Kurulu'na sevk edilmesiyle şok yaşarken, diğer yandan da yabancı futbolcu sınırlaması ile ciddi tepki çekti. 6+0+4 kuralı için Milli Takımı bahane eden ve Kulüpler Birliği'nin 6+2 önerisini reddeten TFF'ye söz konusu kararlar için ciddi tepkiler yağıyor. Henüz yeni sezon başlamadan kaynayan Türk futbol kazanı hakkındaki son değerlendirmeleri Galatasaray medyasının usta kalemlerine sorduk... 

TFF'nin aldığı 6+0+4 yabancı kararı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İskender Baydar (Amkspor): 6+0+4 konusu aklın dışlanmasıdır. Uluslararası rekabet şartlarının yok sayılmasıdır. Ekonominin kurallarından habersiz olmaktır. Ortalama 1.5-2 milyon Euro ücret alan futbolcuların boş boş oturmasıdır. İnattır. Dayatmadır. Bu sınırlamayla Türk futbolunu kurtaracağını düşünenlerin başarabileceği tek şey, vasat bazı yerli futbolcuların fiyatını yükseltmektir. Gerisi hikayedir.

Fazıl Ünverdi (Amkspor): Yabancı statüsü konusunda alınan kararın tek açılımı var; Skandal... Göreve geldiklerinden bu yana Türk futbolunu hem dibe hem de yerin dibine sokan Demirören federasyonu hangi amaçla böyle bir karar verdi? A Milli Takımın başına getirdikleri Abdullah Avcı ve ekibinin %100 başarısızlığını "Alt yapıya gereken önem verilmiyor, yabancılar Türk oyuncuların önünü tıkıyor" diyerek Brezilya 2014 Dünya Kupası'ndaki fiyasko neticelerin üstünü örtmekten başka bir şey değil bu kararın altına imza atmak. 

Bahadır Çokişler (Amkspor): Şimdilerde yeni bir adet var. Ne kadar sessiz kalırsanız o kadar gizemli oluyorsunuz. TFF yetkilileri her nedense Türk futbolunu kurtaracaklarını iddia ederek işe yabancı sayısını indirmekle başladı. Sanki tek sorun bu gibi. Halktan, futbolseverlerden hatta kulüplerden uzak durarak, "Ben yaptım oldu" anlayışı kime yarar getirmiş ki, bizim futbolumuza değer katsın. Örneklerne bakıyoruz; AB pasaportluysa sorun yok. Alman, İngiliz, İspanyol futbolu düşüşte de biz mi bilmiyoruz acaba. Neymiş milli takım... Mesele yeli oyuncuların kalitesidir. Bu tamamen yerli oyuncuların fiyatını katlamaktan başka bir işe yaramaz. Şampiyonlar Ligi için iyi bir takım kurup, dünyaca ünlü 10 tane yabancı alacaksınız. Süper ligde maç günü gelince 4 tanesine, "Hadi siz eve" diyeceksiniz. Örnekler çoğaltılabilir. Ama Türk futbolunun Avrupa'da mücadele edebilmek için kaliteli oyunculara ihtiyacı var.

Alper Mert (Star Gazetesi): 6+0+4 gibi kararı çıkartmak hangi psiklojinin eseri çok merak ediyorum. 6+0+4  çıkarmadan önce kulüplerin ve Milli Kakımın altyapı sistemini gözden geçirip bir proje kapsamında hareket katmak gerekirdi. Ama şu anda yabancı alma derken yerli futbolcu da bulamıyoruz. Avrupa kupalarında mücadele edecek takımların yerli kalitesine muhtaç kalması halinde iki turu geçmek büyük bir başarıdır. Arda, Semih, Burak ve Selçuk dışında son 10 senedir yerli ve kaliteli futbolcu çıkaramayan ülkemizin suçu örtmek için gecesine gündüzüne katan federasyonun acaba niye alt yapıdan yeni Ardalar yeni Selçuklar çıkartmak için proje ortaya koyamadığını sorgulamak gerekiyor. 

Ali Naci Küçük (Hürriyet):
 Sözde ve federasyonun düşüncesinde bu karar Türk futbolu lehine ve Milli takım adına alındı. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu ve bu kararı alanların önünde kocaman bir Alman futbolu var. Almanya Bundesliga’da yabancı sınırlaması var mı? Yok. Yani dilediğiniz kadar yabancı oyuncu oynatıyorsunuz. Şampiyonlar Ligi finalini bugün hangi takımlar oynadı? Bayern Münih ve Borussia Dortmund…

Peki, yabancı sınırlamasının serbest olduğu Alman Milli takımı nerede?
O da zirvede. Hem de Almanya Milli takımı altın çağını yaşıyor. Yani, yabancı serbest diye milli takımı dibi boylamıyor.
O yüzden bu karar Türk futbolu lehine falan değil. Allah aşkına takımların, kulüplerin elinde 10 tane Arda Turan var da oynatmıyorlar mı?
Soruyorum size, büyük kulübün yöneticisi olsanız, şu Süper Lig’den alacak 10 tane yerli yıldız sayabilir misiniz? Alper Potuk, geç başka, bir iki, üç…Liste uzamaz…
Türk futbolunun gelişmesi adına yabancı sayısını düşürmek yerine futbolcu yetiştirmek adına alt yapıya yatırımı teşvik etmeli Futbol Federasyonu.
Büyük bir yapılanma ve gelecek adına alt yapılara önem verip eğilerek, ancak Türk futbolcusu yetişir. Bir fidanın yetişmesi dahi yıllar sürerken, bu formülle bir anda Türk futbolunu Arda Turan’lar, Selçuk İnan’lar mı saracak?
Bu statü sadece Türkiye’de yerli futbolcuların fiyatını 3’e 5’e katlamak ve açık arttırmaya sunmaktan başka bir işe yaramaz. Ve Galatasaray gibi Avrupa’da büyük başarı sayesinde koşan takımlara zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

Osman Altunterim (turkfutbol.com) :
 Bu çağda dunyanın herhangi bir ülkesinde yerli yabancı ayrımı yokken bizde olması zaten kabul edilemez. Bu bir nevi ırkçılıktir. Milli takımın başarısızlığını yabancı sayısına bağlamak mantıklı. Çünkü TFF'de ve milli takımda futbola yabancı onlarca adam var! Haklılar.. Sorun gercekten yabancı. Bir de Fenerbahçe'nin itirazı var. Onu da Alper'e bağlamak ve bu yüzden itiraz ediyor demek ayrı bir saçmalık..  Fenerbahce Alper'i gecen sezon almaya kalktığında kac para verdi? Fenerbahçe'nin tek derdi Alper'i Galatasaray'a kaptırmamakti. Tıpkı yıllar önce Mehmet Topuz'u Beşiktaş'a kaptırmak istememeleri gibi. Yabancı sayısını düşünen takımın kadrosunda kac yabancı var siz sayın benim matematiğim yetmez..


Türk futbolunu yeni bir seçim bekliyor mu?  Seçim olmalı mı?

İskender Baydar (Amkspor): Federasyon, 17 kulüp farklı görüş belirtirken 6+0+4 kararında diretirse seçim kaçınılmaz olur ki bence diretmese bile kaçınılmaz. Çünkü bu federasyon gerek kurulduğu dönemin şartları, gerek kuruluş amacı, gerek icraatları ile kredisini tüketti. Türk futbolunun ayağa kalkması adına yeni ve güvenilir bir oluşuma ihtiyaç var. Hem de daha fazla zaman kaybetmeden...

Fazıl Ünverdi (Amkspor): Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve yöneticilerinin hiç zaman kaybetmeden oturdukları koltukları terk etmesi kaçınılmaz duruma gelmiştir. Şike sürecinde "Demoklesin Kılıcı" gibi üzerinde duran UEFA tehtidini görmezden gelip "biz bu işi çözdük" dedikten sonra iki kulübün Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi, zaten TFF'nin acziyetini ortaya koymaktadır. Son yapılan Olağan Mali Genel Kurul'da Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun, tüm ithamları karşısında oturdukları masanın altına girecek kadar utanç durumuna düşen, futbolumuzu yönettiklerini düşünen bu zihniyetin artık sonu gelmiştir.

Bahadır Çokişler (Amkspor): Başarısızlık, basiretsizlik gibi eylemlerin sonucu olarak yeniden bir seçim görünüyor. Kimsenin kimseye güveni kalmamış. Gariptir ki, yakın tarihte hayli eleştirilen isimler bile mumla aranmaya başladı. Ufukta bir seçim gözüküyor elbette. Türk futboluna UEFA tarafından verilebileek bir cezanın bizleri nerelere götüreceği malum. Zaten en geç 15 gün içinde taşlar yerinden oynayacak gibi. Bunun için kahin olmaya gerek yok. 

Alper Mert (Star Gazetesi) : Türk futbolu muhakkaki yeni dinamik, temiz ve donanımlı isimlerin yer aldığı yeni bir fedarasyona teslim edilmedir. Ancak suçu örtmek için atanmış bu yönetimi atayanlar git diyerek bu işi çözemez. Bundan sonra Türk futboluna gelecek yeni fedarasyon atanmışlardan değil seçilmişlerden oluşması gerekiyor. Siyasetin esiri olmuş devlletten gelen para dışında hiçbir proje üretmeyen Anadolu kulüplerinin başkanları ve yöneticileri de artık kenara çekilmeli futbolun çıtasını yükseltecek donanımlı ve daha aktif genç yöneticelere yerlerini bırakmalılar. İlhan Cavcav gibi 60 yıldır Türk futbolunda başkanlık yapıp, tek bir defa bile şampiyonluk görmeyen başkanların devamı artık gelmemelidir. 

Ali Naci Küçük (Hürriyet): Bir kere Futbol Federasyonlarını seçen ve göreve getirenler Türkiye’deki futbol kulüpleri. Ve Süper Lig’de mücadele eden kulüplerin yüzde 90’ının itiraz ettiği bir kuralı sen inadına devreye sokuyorsan, ayağına sıkmaktan başka bir iş yapmıyorsun demektir.
Artık Yıldırım Demirören yönetimi bana göre miladını doldurmuştur. Bu karar basit, sığ ve skandal bir seçimdir.
G.Saray’ın ve Fenerbahçe’nin yada diğer takımların Avrupa’da daha da ileriye gitmesini sağlamak yerine Futbol Federasyonu herhalde kulüplerin Edirne sınırı dışında başarılı olmasını engellemek için bu kuralı onayladı!!!!
Ve ayrıca Türkiye’de hiçbir kulübün sokağa atacak milyon euroları yok. Madem öyle 6+0+4 yerine 6+2 yapıp bu işi bitirselerdi.
Çünkü tribünde basın mensubu iş yapıp emek harcarken, taraftar bağırıp takımına destek olurken, hem maçı bedavaya izleyip hem de üzerine milyon eurolar verilecek bir oyuncu topluluğunu hangi takım niye alsın.
Demirören yönetimi kulübede yabancıya niye karşı anlamadım!!!!
Ama dediğimiz gibi federasyon 3 değil, 4 bilinmeyenli denklem gibi….

Osman Altunterim (turkfutbol.com) :
 TFF'nin özellikle UEFA kararlarından sonra kredisinin tamamen bittiğini düşünüyorum. Zaten kulüplere resmen "Ben istifa etmeyeyim, siz beni gönderin" diyorlar. Her kararı eyyam kokan, her sözü yalan çıkan, hiçbir fayda sağlamayan ve futbolu dibe itenlerin o koltukları daha fazla işgal etmemesi gerek. Ben Temmuz ayında secim olacağını düşünüyorum. Gönül ister ki futbolun icinden gelenler göreve talip olsun ama maalesef olmayacak gibi.. Ama kim gelirse gelsin Demirören'den iyi olacak orası kesin..


( Bu haber 5240 kez görülmüştür )


YAZAR : ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS