KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > MANŞET > SON DAKİKA > VİTRİN

Spor Kamuoyuna Son Çağrı

Spor Kamuoyuna Son Çağrı

2013-07-15 19:32:10

Ülkemiz gündemini iki yıldır meşgul ettiği gibi, uluslararası boyut da kazanan şike ve teşvik primi soruşturmasında yol ayrımına gelindi.

UEFA uzun süredir takip ettiği dosyada, futbolun etik ilkelerine ve disiplin talimatlarına aykırı eylemlerin suç unsuru taşıdığına kanaat getirerek, ilgili kulüplerin UEFA müsabakalarından men edilmesini karara bağlamıştır.
 
Bu durum karşısında, temiz futbol sevdalılarının haklı isyanını iki yıldır görmezden gelenlerin panik ve şaşkınlığını anlıyoruz ancak dünyanın her ülkesinden görülebilen mızrağa çuval arayanlar, güneşi balçıkla sıvayabileceklerini sananlar, çeşitli manipülasyon ve akıl oyunlarıyla adaletin terazisinden kaytarmaya çalışanlar için artık yolun sonuna gelinmiştir.
 
2020 Olimpiyat Oyunları'na aday Türkiye'nin itibarının daha fazla zedelenmemesi ve futbola dair umutların yeniden yeşermesi adına, geçmişe dönük aleni hak gaspının bir an evvel giderilmesi elzemdir.
Dolayısıyla özerkliğini yitirme pahasına iki yıldır vazifesini ihmal etmiş Türkiye Futbol Federasyonu'na, bundan sonra yapılacakları hukuk, adalet ve hakkaniyet çerçevesinde hatırlatmak mecburiyetindeyiz.
 
- 2010-2011 futbol sezonunda Türkiye Süper Ligi'ndeki puan tablosunun sahadaki mücadeleyle şekillenmediği UEFA tarafından da onaylanmıştır, bu durumda anılan sezona dair lig tescili iptal edilmelidir.
- TFF Statüsü ve 5894 sayılı kanun gereği uyulması şart koşulan UEFA kurallarına göre sportif yargı süreci yenilenmeli ve/veya alınmış kararlar UEFA normları ile derhal uyumlu hale getirilmelidir.
- Sporun ruhuna tamamen aykırı biçimde suç işleyerek, bir asrı deviren köklü kulüplerimizin ismine gölge düşüren kişiler ömür boyu spordan men edilmelidir.
- Trabzonspor 2010-2011 sezonu Türkiye Süper Lig şampiyonu olarak  ilan edilmeli, lig kupası ve şampiyonluk primi bu kulübümüze takdim edilmelidir.
- Şike ve teşvik primi ile kendilerine maddi avantaj da sağlamış ilgili kulüplerin, tüm maddi kazanımları da gecikme faiziyle birlikte kendilerinden ceza olarak tahsil edilmelidir.
- 2010-2011 futbol sezonunda Süper Lig'den küme düşen takımların durumu incelenmeli ve varsa mağduriyetlerinin giderilmesi yoluna gidilmelidir.
- TFF Futbol Disiplin Talimatının 57/1 maddesi gereği şike ve teşvik primi suç sayılmış, cezası ilgili kulüplerin düşmesi olarak belirlenmiştir.  2013-2014 sezonu başlamadan UEFA tarafından suçu sabit görülen kulüpler küme düşürülmeli ve yeni futbol sezonunun şaibeli konuma düşmesine izin verilmemelidir. 
 
Reçete ne kadar acı olsa da, gerçeği inkar etmenin artık nafile olduğu bu anda, ezberi bozulmuş Türkiye Futbol Federasyonu'na yol gösterebildiğimizi umuyor; futbolun adaletini yalnızca yeşil sahadaki 90 dakikalarda arayan ve sporun evrensel ilkelerine inanan herkesi bu çağrıyı sahiplenmeye ve yaymaya davet ediyoruz.

 

Saygılarımızla,
 
TEMİZ FUTBOL GÖNÜLLÜLERİ

( Bu haber 6688 kez görülmüştür )


YAZAR : ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS