KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > SON DAKİKA > VİTRİN

Yeni Hedef Son 8

Yeni Hedef Son 8

2013-08-06 11:07:18

23 Yıllık çile....

Galatasaray Liv Hospital, Ergin Ataman önderliğinde 2012-2013 sezonunu şampiyon olarak tamamlayarak büyük bir hasrete son verirken bir dönemi sonlandırıp yeni bir dönemin kapısını açtı. Artık Galatasaray tıpkı futbolda olduğu gibi daha büyük hedeflere özellikle Avrupa'da başarılı olmaya odaklanmak zorunda. Yani yeni dönem, yeni görev başarılı olunması gereken arena TBL'le beraber Avrupa diyebiliriz.

 
Peki Galatasaray (yazar, yazısınının bundan sonraki bölümünde artık sponsorun ismini yazmaz) organizasyon ve kadro yapısıyla TBL'de istikrarlı olup Avrupa'da da başarıya ulaşabilecek bir görüntüde mi? İsterseniz bunu biraz irdeleyelim. İlk olarak saha içine biraz göz atalım. Gelenler gidenler kalanları kantara koyup Eurolig'le çarptığımızda ortaya çıkabilecekleri hayal edelim. Yada benim hayallerimi biraz dinleyin.
 
Neleri iyi yaptılar? Neler eksik kaldı?

Galatasaray'ın bu sezon yaşadığı şampiyonluğuna baktığımızda, iyi bir takım kimyası olduğunu söyleyebiliriz. Bireysel oyun ve takım oyunu iyi bir şekilde harmanlanırken, savunma ve hücumu aynı derecede iyi yapabilen takım vardı. Üstelik bu takım sakatlıklar ve Hawkins olayıyla defalarca darbe almasına rağmen sisteminden vazgeçmedi sezon sonuna kadar üzerine koyarak gelip, play-off maçlarında sadece 1 yenilgi alarak şampiyonluğa ulaştı. Bu kadar darbeye rağmen Galatasaray şarampole yuvarlanmadıysa bunda en büyük payın Ergin Ataman ve onun sisteminde olduğunu da söyleyebiliriz. Futbolda olduğu gibi basketbolda da kenardan çok iyi idare edilen bir Galatasaray vardı.
 
Bu başarılı performansta şüphesiz bütün takımın katkısı fazlaydı ama basketbolda 'oyun kurucun kadar konuşursun' klişesi Galatasaray'ın en büyük gerçeğiydi. Carlos Arroyo'nun bireysellik ve takım oyununu bir potada eritme başarısı şampiyonluğu getirirken, E.Arslan, J.Gordon, B.Ndong, E.Dağlı, C.Akyol, E.Arslan ve F.Aldemir göz alıcı diğer unsurlar oldular. M.Markoishvili'nin bazı maçlarda kaybolması ve M.Macvan'ın sezonun sonlarında erken tatile çıkmasına ise şerh düşmek gerekiyor. Zira yeni döneme bu aksaklıkları çözmeden girmek özellikle B.Ndong'un gidişini dolduramamak çok büyük bir hayal kırıklığı yaratabilir. 
 
Ayrıca unutulmaması gereken diğer bir noktada Galatasaray bu sezon geçen sezona göre çok daha fazla maç yapacak, çok daha fazla seyahat edecek olması ve dolayısıyla daha fazla yıpranacak. Bu nedenle takviyelerin biraz da ekstra olması gerekmekte. Bunun ışığında N.Jawai, Z.Erceg, S.Güler. M.Demir hamlelerini ve G.Köksal H.Domercant dönüşlerini bir irdeleyelim.
 
İlk olarak oyun kurucu pozisyonuna bakalım.

C.Arroyo, E.Arslan ve E.Atsür'de oluşan zorunlulukta J.Gordon'un da katkı verebileceği bir rotasyon var, nicelik olarak bir sıkıntı yok yeterince geniş bir rotasyon var. J.Gordon'ı dışarda bırakarak düşünürsek de bu oyuncuların hücumda daha çok oynatmayı benimsemiş olmaları, şutör ve asist yeteneklerinin iyi olmasını olumlu buluyorum. Soru işareti ise bu oyuncuların özellikle de C.Arroyo'nun savunmada yaşatabileceği zaaflar görülebilir. Bu rotasyonda en fazla süreyi Carlos Arroyo alacağını düşünürsek onun Eurolig performansı bu pozisyon için belirleyici olacak. Sıkıntı yaşanması durumunda sezon içinde ilk takviyenin ben oyun kurucu pozisyonuna geleceğine inanıyorum. Burda az önce belirttiğim gibi çekincelerim olsa da bana göre koç Ergin Ataman'ın girdiği doğru bir risk var, son 2 sezonda şampiyon olduğu oyuncuya Eurolig temposunda sertliğinde sorun yaşayabileceğini düşünerek bunu kafasının kenarında tutarak güveniyor ve çevresini de iyi bir şekilde donatarak bu pozisyon şimdilik kapatmış durumda. 
 
Sırada 2 ve 3 numara pozisyonu var
G.Köksal, M.Markoishvili, H.Domercant, S.Güler, C.Akyol J.Gordon ve hatta bazen Z.Erceg'in de katkı verebileceği bir rotasyon var.
Bu başlıkta 2 ve 3 numaraları bir arada yorumlamak lazım zira modern basketbolda artık oyuncuların bir kaç pozisyonu oynayabilmesi bekleniyor. Farklı işleri iyi yapabilen birbirini tamamlayan ve geniş bir oyuncu topluluğu var. Özellikle yerli oyuncu açısından bu pozisyonda Galatasaray'ın TBL'de bir avantajı söz konusu olduğunu düşünüyorum. Ama Eurolig'de bu pozisyonu kusursuz kılacak oyuncular yabancılar olacaklar. J.Gordon'ın geçen sene neleri iyi yapabildiğini iyi biliyoruz, tek başına kazandırdığı maçlar kadar çok eleştirildiği performansları da olacaktır. Güçlü penetresi ve savunmada ki gayreti J.Gordon'ı değerli kılıyor. Fakat M.Markoishvili, sezon ortasında geldi geç adapte oldu derken hücum performansını bir türlü fiksleyemediğini inişli çıkışlı olduğunu gördük, savunmada verdiği istikrarlı katkıyı hücumda veremezken sindiği maçlarda oldu. H.Domercant'de sakatlıktan iyi dönemezse özellikle 3 numara pozisyonunda bir sıkıntı yaşanabilir düşüncesindeyim. Şu da var sakatlığı tamamen atlatmış ritmini bulmuş bir H.Domercant'de sezona damgasını vurup taraftarların sevgisini kazanabilir. Gözünüz M.Markoishvili ve H.Domercant'de olsun zira bir tek onların verebilecekleri belirsiz. Son olarak G.Köksal'ın da dönüşü özellikle savunmada Galatasaray'a çok şey katacak, rakip kısa skorerleri çok başarılı bir şekilde tuttuğunu performanslarını aşağıya çekmeyi başardığını daha önce gördük. Sağlam bir G.Köksal, E.Ataman'ın savunma anlayışında M.Markoishvili, J.Gordon ve S.Güler'le beraber kilit oyuncu olmaya aday durumda.
 
4 numaradayız

E.Dağlı, Z.Erceg, M.Macvan
Galatasaray, geçen sezon M.Macvan'ın sezonun 2. yarısında uyumasından dolayı 4 numara pozisyonunu tamamen E.Dağlı'ya yıkmıştı o da bu yükü TBL'de taşımasını bildi. Eurolig ve artan maç sayısıyla beraber M.Macvan'a güvenip geçen sezon ki rotasyonla devam etmek ise büyük risk olurdu. Ergin Ataman'da böyle düşünmüş olacak ki Z.Erceg hamlesini yaptı böylece bana göre güvenilir bir rotasyon oluştu. Z.Erceg'in dışarda ki üretkenliği ve bir 4 numaraya göre iyi penetre edebilmesi, E.Dağlı'nın içerden oynama başarısı mancınıkla gönderdiği yüksek yüzdeli yakın mesafe şutları, takıma taktiksel bir zenginlik katacaktır. Ayrıca M.Macvan gibi kötü gününde olsa bile maç kazandırabilecek bir oyuncunun daha kadroda olması beni tatmin ediyor. Kendi adıma çok net bir şekilde bu 3'lüyü ben TBL ve Eurolig için yeterli buluyorum.
 
5 numara yani pivot pozisyonu için bir keşke bile başlamak gerekiyor bence...
 
N.Jawai, F.Aldemir, M.Demir ve zaman zaman E.Dağlı
Keşke D.Drogba'nın basketbol versiyonu olan B.Ndong kariyerini bitirmeyip 1 yıl daha Galatasaray forması giyebilseydi, F.Aldemir ile iyi bir ikili olduklarını çok net dillendirmeye başlamıştık. Basketbolda iyi bir uzunun yerini doldurmak iyi bir kısanın yerini doldurmaktan daha zordur öncelikli olarak bunu belirteyim. Galatasaray, M.Lampe, A.Maric, Big Sofo, N.Jawai ve P.Davis gibi oyuncular arasından  B.Ndong'un yerine alabileceği en iyi 2. uzunu almayı başardı bence, M.Lampe(bonservis ve alacağı ücret fazla gelmiş olabilir) olmuyorsa bana göre Galatasaray'a N.Jawai ismi gelmeliydi, atletizmi, boyalı alanda ki etkinliği bitiricilği en önemli artıları olacak. Sakatlık sorunu yaşamazsa F.Aldemir'le beraber pivot pozisyonunu götürebileceklerine inanıyorum. Ayrıca M.Demir'in de S.Şanlı'ya göre daha iyi bir backup olduğunu yine unutmadan yazayım.
 
Genel değerlendirme...
 
Galatasaray'ın, yeni sezonda artacak maç sayısıyla doğru orantılı olarak geçen sezon ki kadroya yerli yabancı önemli takviyeler yapması, rotasyonu genişletmesi, Ergin Ataman gibi iddialı bir koça sahip olması ve salonları doldurmaya hazır bir taraftar topluluğuna sahip olması, beni özellikle Avrupa'da başarı için umutlu kılıyor. TBL'de şampiyonluk, Eurolig'de ise 'Son 8' hedefi bence çok doğru konulmuş ve bu oluşumun ulaşabileceği noktalar diyebilirim.
 
Bir sonraki yazımda biraz parke dışına çıkıp, daha iyi destek (maddi-manevi) daha iyi organizasyon için ne yapmak lazım kendimce bu konuyu karalayacağım.
Görüşmek üzere.
 
#BasketbolDüşmesinDillerden


( Bu haber 8042 kez görülmüştür )


YAZAR :Eyüp Yıldız ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

canan salman 06.08.2013

Eyüp yıldız gibi bir basketbol duayenin yazılarıyla buluşturduğunuz için teşekkür ederim eyüp beyin kalemine sağlık çok güzel bir yazı yazmış..

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS