KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMU



Havadurumu

HABERLER > VİTRİN

GSTV Sorunları ve Çözüm Önerileri

GSTV Sorunları ve Çözüm Önerileri

19:51:54 2013-09-10

Galatasaray’ın camia ile iletişim kurabileceği araçlar bellidir. Resmi site, sosyal medya kanalları ve belki de en önemlisi görsel medyada olan Galatasaray Televizyonu. Yıllar yılı Galatasaray Televizyonu, “akşam bir haber bülteni, geri kalan vakitte eski maçları gösterelim” mantığıyla, hiçbir yatırım yapılmadan götürüldü. Hatta ve hatta yakın zamana kadar Digitürk altyapısı kullanılıyordu ve bir kısım Digitürk kadrolularıyla çalışılıyordu.

Ünal Aysal başkan seçildikten sonra, Galatasaray Televizyonu’nun şifresiz yayına geçeceği (ve hatta uyduda olacağı) vaadini vermişti ve Digitürk ile anlaşılarak bu gerçekleşti. Ardından FBTV’den transfer eski müdür Hasan Tankaya’nın (muhtemelen eleştirilerin etkisiyle) işine son verilerek yıllarca Galatasaray muhabirliği yapmış Bahri Havadır, Galatasaray Televizyonu’nun başına getirildi.

Bu noktada Bahri Bey’in gelişiyle her şey kötüye gitti demeyeceğim tabi ki, ancak GSTV’nin bir eksen kayması yaşadığı apaçık ortada.

Öncelikle şunu sormalıyız ki; Bahri Havadır’ı GSTV’nin başına geçmesi için kim tavsiye etti? Yıllarca Galatasaray muhabirliği yapmış olmak Galatasaray’ın en etkin kullanabileceği iletişim aracının en üst koltuğuna oturabilmek için yeterli bir CV midir?

Bahri Havadır’ın gelişiyle beraber mevcut müdürler ve şeflerinde işine son verildi. Peki onların yerine daha yetkin, daha deneyimlileri alındı mı? Hayır. Ne yapıldı ? GSTV bünyesindeki muhabirlere, spikerlere; müdür, şef ünvanları verildi.

Bahri Havadır’ın gelişiyle beraber program sayısında inanılmaz bir artış oldu ancak bu programların formatları ve içerikleri kanalın izleyici kitlesine ne kadar hitap ediyor, bunu anlamakta güçlük çekiyorum.

Daha açık bir ifade ile Galatasaray’ı ilgilendiren kaç program yapılıyor, “Türk milletinin önüne ne koysan izler” kafasıyla kaç program yapılıyor ?

Televole tadında, spor magazin hatta magazin, sıfat bulamadığım gereksiz programlarla doldu kanal. İşin daha enteresan kısmı bu programlar kişilerin inisiyatifine bırakıldı; yani muhabirlere “şu programını çekin gelin” dendi ve yapımını, sunumunu, yayınını bu kişiler üstlendi. Hiçbir televizyon tecrübesi olmayan kişiler apar topar kamera önüne geçerek hem yapımcılık hem sunuculuk yaparak kendi çabalarıyla programlar çıkartmaya başladılar. Bir nevi GSTV deneme tahtası olarak kullanıldı ve kullanılıyor.

Yanlış anlaşılmasın, bir çok kez sosyal medya aracılığıyla GSTV’de gördüğümüz sorunları çalışanlara yansıtıyoruz, aslında bunların suçlusu ve muhatabı onlar değil, onlara henüz bu tecrübesiz ve yetersizliklerle o işleri yaptıranlar. Yoksa Galatasaray sevgisiyle ellerinden geleni yaptıklarına eminim. (Tabi savunmaya geçip terbiyesizce taraftara Galatasaraylılık dersi verenleri dikkate almadığımı ayrı bir parantezde belirteyim)

Daha derine inecek olursak televizyonda ulaştırmasıyla, yardımcılarıyla beraber toplamda 55 civarı kişi çalışıyor. Yaz döneminde haftada çıkan program sayısı, sayabildiğim kadarıyla 34 (basketbol, voleybol sezonu daha açılmadı). Planlı programlar dışında geçen sezon yapılan tek seferlik özel program sayısı toplamda 200’ün çok üzerindeydi!!! Bir taraftar olarak kaçının sizi ilgilendirdiğini sayın lütfen. Daha da ilginç bir şey söyleyeyim, bu kadar program yapılırken toplam montajcı sayısı da 3 (yazıyla üç). Son derece eski teknoloji bilgisayarlarla yapıldığını da söylemek gerekiyor.

Tabi ki bu kadar ağır çalışılan bir tabloda kamera önündekilerin (ve doğal olarak bu programların yapımcıları oluyor kendileri) bolca hata yapması ve eleştirilmesi çok doğal.

Ayrıca hiçbir televizyonculuk tecrübesi olmayan kişilerin, ‘hamili yakınım’ kartviziti ile kamera karşısına çıkartılması komedinin dibi olsa gerek.

Ama bunlar yetmiyormuş gibi geçen hafta yeni Ana Haber Bülteni sunucumuz hanımefendinin “miss second teaser”ı dönerken yüzümüzde traji-komik bir gülümseme belirmedi değil. Sorun bir güzellik yarışmasında 2.lik kazanmış birinin GSTV’de çalışması değil, bu yetkinliğe ve altyapıya sahip olup olmadığı. İlk programını da çiçek gelene kadar izleyebildim, takdir sizin. Ayrıca pasta kesilmemiş olması da bir eksiklik olarak not edilmeli. (Bu sarkastik ifadenin kusuruna bakmayın. Olay buysa ifade de bu olmalı diye düşünüyorum)

Gördüğümüz eksiklikleri çok kısaca toparlamaya çalıştım ki dahası da var.

Daha öncede dediğim gibi Galatasaray Televizyonu’nun yayın politikası sadece yönetime ya da GSTV’nin başındakilere bırakılamayacak kadar önemli bir konudur. Bunun için Galatasaray’ın bütün unsurlarının içinde olacağı bir çalıştay yapılması ve yönetim kuruluna bir rapor halinde verilmesi elzemdir.

Bunun yanında pek tabi ki GSTV’ye yatırım yapılması önemlidir. Çalışan kadrolarının tekrar gözden geçirilmesi, çalışma şartlarının düzenlenmesi ve gayet tabi bu işi ‘kotarabileceklerin’ o koltuklara oturması şarttır.


Övünç İldız


( Bu haber 1293 kez görülmüştür )


YAZAR : ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER



1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS