KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > VİTRİN

Futbolcular Köle Mi?

16:03:05 2014-01-06

        Her transfer sezonu yaklaştığında hep benzer  senaryolar okuruz.Özellikle ara transfer dönemleri sezon sonu sözleşmesi bitecek futbolcular ve kulüpleri için birer kabus haline dönüşür.Bir yanda başka takımlara gitmek isteyen futbolcular, öte yanda bu futbolcuları bedava bırakmak istemeyen ve bu yüzden de kadro dışı bırakarak cezalandırmak isteyen kulüpler..

        Olaya hangi taraftan bakarsanız bakın sanki her iki tarafın da haklı olduğu konular var gibi görünüyor.Günümüzdeki futbolcu-kulüp transfer ilişkisine bakmadan önce  biraz geçmişe gidelim.1990"lı yıllardan önce futbol piyasasını tam bir köle pazarına benzetebiliriz.Bosman Kuralları öncesinde futbolcuların pazarda meta olarak dolaşımı sadece kulüpler arasındaki ilişkiyle gerçekleşiyordu.Yani  bir futbolcu sözleşmesi sona erse dahi iki kulüp anlaşmadan transfer olamıyordu.Hatta bir çok kulüp futbolcusuna yüksek bonservis bedeli belirleyip transferini engelleyebiliyordu.Bunun örneklerinden biri  de Metin Kurt ile Galatasaray arasında yaşananlardır.

       1995 yılında AB Adalet Divanı J.M.Bosman lehine karar verince futbolcu-kulüp arasındaki dengeler değişti.Böylece AB hukuku gereğince futbolcular sözleşmeleri bitince herhangi bir bonservis bedeli olmadan ülkeler ve kulüpler arasında serbestçe geçiş yapabilme hakkına sahip oldular.Yeni kurallar futbolcularla sözleşme süreleri sonrasında ücretleri konusunda eski veya yeni kulüpleri ile serbestçe pazarlık yapabilme olanağı  sağladı.Tabii ki UEFA ve FIFA bu konuda yeni düzenlemeler yaptı ve bu görüşmelerin ne zaman hangi koşullarda yapılabileceğini belirterek her iki tarafın da haklarını koruyacak önlemler aldı.

         Bu uygulamadan sonra özellikle yıldız futbolcuların önü açıldı ve yeni kulüpleri ile daha rahat    pazarlık yapma olanağı kazandılar.Büyük kulüpler de yüksek bonservis bedeli ödemeden futbolcu transfer etme şansı yakalarken daha küçük bütçeli kulüpler ise gelecek vaad eden oyuncular ile uzun süreli sözleşmeler yapma yoluna gittiler.Ayrıca kulüpleri mağdur etmemek için 18 ve 23 yaş altındaki futbolcuların transferleri ile ilgili özel düzenlemeler de yapıldı.

         Özellikle 2000"li yılardan sonra yapılan bir çok yeni düzenleme ile  artık bir futbolcu sözleşmesi devam ederken yasal süreler içinde başka bir takım ile  gelecek sezon için anlaşırken kendi takımında da oynamaya devam ediyordu.Avrupa ve dünyanın bir çok futbol ülkesinde bu durum normal karşılanıyor ve bu durumda olan futbolcular "hain"olarak da görülmüyordu.Bazı taraftarların gösterdiği tepkiler dışında kulüpler en iyi oyuncuları rakipleri ile sözleşme yaparken o oyuncuları oynatmaya devam ediyordu.

        Peki bizde de böyle mi?  Yani bir futbolcu özgürce başka bir kulüp ile görüşürken kendi takımında da oynamaya devam ediyor mu? Yoksa kulübe ihanetle suçlanıp kadro dışı mı bırakılıyor? Ya da yönetimlerin baskısı ile zorla başka kulüplere mi pazarlanıyor? Bu pazarlıklar yapılırken acaba futbolcunun hangi kulüpte oynamak istediği soruluyor muydu? Yoksa çeşitli şantaj ve tehditlerle belirli kulüplere mi gitmeleri isteniyor?

        Yönetim ve başkanların adeta çiftliği-özel mülkü haline gelmiş bir çok futbol kulübümüzde işler hiç de diğer futbol ülkelerinde  olduğu gibi yürümüyor. Ne FIFA kurallarına saygı duyuluyor ne de futbolcunun hangi takımda oynamak istediğine bakılıyor.Kulüpler arası özel ilişkiler ağı ve  bazı kulüplere karşı önyargıyla yaklaşılması adeta genel bir işleyiş haline gelmiş.

       Burada medyanın yönlendirici etkisini de unutmayalım.İstedikleri konuyu istedikleri gibi manipüle etme gücüne sahip olduklarından kitleleri sürekli bir takıma karşı ajite edebiliyorlar.Bu takım da hepimizin bildiği gibi Galatasaray. Sanki GS"ın her yasal transfer girişimi suçmuş gibi gösterilmeye ve kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor.Televizyonlardaki spor programlarından tutun da gazete başlıklarına kadar bilinçli bir saldırı var..Hatta Galatasaray bir oyuncuya talip olunca fiyatı birden üçe beşe bile katlanabiliyor.

    Bu anlayış ve bu yapılanların tek nedeni; başarılı olana yetişmek yerine onu engelleyerek aradaki mesafenin açılmasını önlemedir.Unutulmasın ki bugün uluslarası alanda ün yapmış teknik adamlar ve futbolcular ülkemize geliyorsa bu Galatasaray"ın tüm dünyada oluşturduğu imaj sayesindedir..

İlhan İLMENÖZ


( Bu haber 1587 kez görülmüştür )


YAZAR :İlhan İlmenöz ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS