KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > VİTRİN

Yıldır(ım)dın Demirören ve TFF Başkanlığı

Yıldır(ım)dın Demirören ve TFF Başkanlığı

12:24:03 2014-01-10

Bir operasyonun yapılacağını belli ediyordu havadaki o huzursuzluk... Geçen günler boyunca gündemden bir şekilde kaldırmak için yapılan çalışmalar, yurt içerisinde cezai yaptırımın olmayacağına dair edilen onlarca kelam ve haberler.  Evet bütün bunlar 3 Temmuz süreci sonrasındaki bir ülkenin spor gündemini oluşturan konuların toplu hâlidir.

Ülkemizde her şey bir anda değişebilirdi; her şey de genellikle gecenin ilerleyen saatlerinde… Öyle olmamış mıydı 6222 kanunundaki değişiklikler? Tabii ki 58. Madde’deki değişikliklerin de bundan aşağı kalır yanı olmayacaktı. Aynı değişim bu madde için de uygulandı. Daha sonra ise operasyonun son ayağı gerçekleştirilmek üzere,  TFF’nin yeni Başkanı YD görevine atandı. Aslında böyle kurumlarda, bu mevkilere gelmek seçimle olur gelişmiş ülkelerde ama bizde “atanma” daha çok kullanılır. Çünkü o mevkideki kişilerin bir şeyleri temizlemesi ya da üzerini kapatması gerekiyorsa; oraya seçimle gelinmez atanırsınız.

Böyle önemli bir kurumun başkanı olmak demek Türkiye’deki futbol sektörünün bir numaralı patronu olmak demekle beraber; ülkenin tanıtımı için en önemli olan mecralardan birini de yönetmek demektir. Bu bağlamda baktığımızda, bu kişinin gerçek manada lider özelliklerine sahip olması gerektiğini de kimse göz ardı edemez. Peki liderlik nedir? Kimler lider olabilir? Öncelikli olarak, liderlik önce bir ekip kurmak ve ekibi gerekli düzene adapte etmek ile başlar. Peki bir liderde olması gereken özellikler nelerdir?

1)Öğrenmeye ve yeniliğe açık

2)Ekip çalışmasına uyumlu

3)Uygulayan ve sonuç alabilen

4)Hızlı ve pratik düşünebilen

5)Risk alabilen

6)Yaratıcı olan

7)Pozitif bakış açılı

8)Uzlaşma kabiliyeti olan

9)Dinleyen ve empati duyan

10)Özgüvenli

11)Sayılarla düşünebilen

12)Büyük resmi görebilen

13)Deneme ve deney yapabilen

Bir liderde olması gereken özellikler olarak aklıma bunlar geldi ilk anda. Tabii ki daha fazlası da vardır ama biz bu maddeler üzerinden yazımıza yön verelim. Şimdi bu maddeleri teker teker TFF Başkan’ı için irdeleyelim ve bu özelliklerin ne kadarını barındırıyor birlikte görelim.

1)Öğrenmeye ve yeniliğe açıklık:

TFF Başkanı bu özelliği bünyesinde fazlasıyla barındırmaktadır. TFF başkanı olduğu günden şu güne kadar UEFA’nın şikeye karşı yaklaşımıyla ilgili hiçbir şey bilmediğini bizlere göstermiş ve bu konu üzerinde uygulamalı eğitim alarak, öğrenme evresini tamamlamaktadır.

2) Ekip Çalışmasına Uyumluluk:

Kendisinin bir ekibi olup olmadığını dahi bilemediğimiz için; olmayan bir şeyle çalışmakta zorluk çekmeyeceğini düşündüğümden; bu özellik de kendisinde  mevcuttur diye bakabiliriz.

3) Uygulayabilme ve Sonuç Alma:

Kendisi çok güzel (!) uygulamalarda bulunup, sonuçlarını da almakta.  Mühim olan bir sonuç almaksa bu konuda da bir sıkıntı yok.

4) Hızlı ve Pratik Düşünebilme:

Atanmış kişilerin daha doğrusu bir ipe bağlı kukla şekli hayatını idame ettiren kişilerin düşünmesine gerek kalmadığını düşünürsek; böyle bir özelliğe ihtiyaç duymamaktadır kendileri.

5)Risk Alabilme:

Kendisi bu konuda uzmanlık yapmış bir kişidir. Yönettiği kulüpte sahte evrak düzenlemekle risk konusunda çıta yükselten YD, TFF Başkanlığı süresince de şike sebebiyle gerekli cezaları vermeyerek bu konuda nirvanaya ulaşmıştır.

6) Yaratıcı Olmak:

Kendisinin ne kadar yaratıcı olduğunu “6+0+4” diyerek anlatmakta sakınca yoktur..

7)Pozitif bakış açılı:

 Şike sürecinin belli bir evresinde heykelinin dikilmesi gerektiğini imâ edebilecek kadar hayata ve yaptıklarına karşı pozitif bakabilmektedir.

8)Uzlaşma kabiliyeti olmalı:

Kendisi uzlaşma konusunda biraz sıkıntılı görünse de “fenerbahçesiyle” gayet uzlaşmış bir biçimde başkanlığını yürütmektedir. Öyle ki; neredeyse gelin siz tff’yi de yönetin diyebilecek kıvama gelmiştir.

9)Dinlemeli ve empati duymalı:

Bu konuda inanın ben de ne yazacağımı bilemedim; ama bu konuda yine “fenerbahçesiyle” aralarının gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz.

10)Özgüvenli Olmalı:

“Fenerbahçesini” o kadar çok sevmektedir ki bu da ister istemez kendisine inanılmaz bir özgüven aşılamaktadır. Gerekirse herkese ve her yere rest çekebilecek kadar özgüven mevcuttur kendisinde.

11)Sayılarla düşünebilmeli:

Kendisine bu konuda laf söyleyen taş olur benden uyarması. Sayılarla o kadar içli dışlıdır ki, Türk Futbolu’nu kurtarabilmek için “6+0+4” gibi dahiyane(!) bir fikir üretebilmiştir. Bununla da yetinmeyip bir kere daha sayılarla ilgili düşünerek yoğun çaba göstermiştir ve sonraki sene için de “5+0+3” sistemini bulmuştur.

12)Büyük resmi görebilmeli:

Atanmış kişilerin ne görüp neyi görmemesi gerektiğine atayan kişi karar verdiği için, YD’nin bu özelliğinin varlığıyla ilgili bir görüş bildirme ihtiyacı duymuyorum. Ama dolaylı yoldan bir görüş belirtmek gerekirse büyük resmi görmektense gündelik resimlere bakıyorlar..

13)Deneme ve deney yapabilmeli:

İşte burada methiyeler(!) düzebiliriz kendisine. Bilmem kaç yıllık TFF’nin belki de bu özelliği en gelişmiş olan başkanıdır kendisi. O kadar deneme meraklısıdır ki, kimse bir denemesine laf yetiştiremeden bir başka denemesini yapabilmektedir. Sonuçları ise hepimizin malumudur.

Dilimiz döndüğünce madde madde de sıraladık lider bir kişilikte olması gereken özellikleri ve YD’de bu özelliklerin hangilerinin mevcut olduğunu. Büyük resme baktığımızda ismi geçen şahsiyette bu özelliklerin hepsi mevcut, hatta bazı özellikler fazlasıyla bulunmaktadır. Şimdi sizler diyebilir misiniz, YD’nin TFF Başkan’ı olması için yetersiz olduğunu?


Kerem YAVUZ
https://twitter.com/KeReMy


( Bu haber 992 kez görülmüştür )


YAZAR : ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS