KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > MANŞET > SON DAKİKA > VİTRİN

Sermaye Artışıyla İlgili Bilinmesi Gereken Gerçekler

Sermaye Artışıyla İlgili Bilinmesi Gereken Gerçekler

21:14:37 2014-02-15

Sevgili Galatasaraylılar,

Son üç yılda Galatasaray başarı üstüne başarı kazanırken, aynı dönemde Fenerbahçe’nin şike yaptığı gerçeği, yardakçısı TFF hariç Türkiye’de ve Avrupa’da tüm hukuki ve sportif kurumlarda tüm dünyanın gözü önünde tescil edilmiştir.

Galatasaray’ın rakipleriyle arayı daha da açması elbette ki başta medya olmak üzere pek çok kesim tarafından ne pahasına olursa olsun engellenmesi gereken bir tehlike olarak görüldü. Amaçlarına sahada ulaşamayanlar, başka yollara başvurmakta elbette ki gecikmeyeceklerdi. Sermaye artışıyla ilgili aşağıdaki gerçekler, tüm Galatasaraylılar tarafından bilinmelidir:

1  Galatasaray sermaye artışına karar verdiğinde, O TARİHTE GEÇERLİ OLAN mevzuata tamamen uygun şekilde başvurusunu yapmıştı.

2. Öncelikle başlatılan yoğun dezenformasyon kampanyası ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu meşru ve yasal başvuru hakkında karar alması geciktirildi. Bu dönemde şöhret arayan sözde finans uzmanlarını, düzmece küçük yatırımcıları, sonradan Galatasaray’a şantaj yaptığı ortaya çıkan sözde mağdur şarlatanları ve kronik Galatasaray düşmanlarını her gün televizyonda, sosyal medyada izlediniz.

3. Kamuoyunun bulandırılmasıyla zaman kazanan SPK, çareyi tarihinde ilk defa bir şirkete özel Yönetmelik çıkarmakta buldu. Bu sayede Galatasaray’a “kusura bakma, sermaye artışının kuralları değişti” denmiş oldu. (Sezon ortasında play-off sistemini icat eden TFF ile tamamen aynı zihniyet). Yayınlanan yönetmelikle getirilen kurallar son derece karmaşık ve zorluydu. Zira SPK’nın amacı zaten çözüm değil, çözümsüzlük oluşturmaktı, Galatasaray’ın yeni kurallara uyamayacağını ve öne sürülen yeni koşulları yerine getiremeyeceğini düşünüyorlardı.

4.Ne var ki Galatasaray aylar süren bu süreçte SPK’nın istediği tüm koşulları yerine getirdi. Kapalı kapılar ardında her gün öne sürülen yeni talepleri de günü gününe karşıladı. Bu dönemde SPK, Türkiye sermaye piyasası tarihinde sermaye artışı yapmak için başvuran hiçbir kurumu incelemediği kadar Galatasaray’ı inceledi. SPK yetmedi, devletin tüm kurumları ardı ardına Galatasaray’ın kapısını çaldı, yapılabilecek her türlü denetim ve sorgulama yapıldı.

5. Sürecin sonunda bildiğiniz gibi Galatasaray kamuoyuna bir açıklama yaparak, sermaye artışı için üzerine düşen her türlü yükümlülüğü yerine getirdiğini ilan etti.

 6. Hesabı tutmayan SPK nihayet 14 Şubat 2014 tarihinde sermaye artışıyla ilgili kararını açıkladı. SPK bu kararıyla dünya finans tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir skandala imza atmış ve açıkça SUÇ İŞLEMİŞTİR.

Bu kararla SPK, bedelli sermaye artışı başvurusunu tahsisli sermaye artışı olarak kabul etmiş ve tahsisli sermaye artışını yapan ortağın tüm sermaye artışını karşılamasını ve sonradan “isteyen” diğer sermayedarlara satış yapmasını istemiştir.

Bu kararın basit bir açıklaması şudur: Örneğin 100 lira sermayesi olan bir şirkette iki ortaksınız. Siz şirketin %55’ine, ortağınız da %45’ine sahipsiniz.

Siz diyorsunuz ki “gel sermayeyi 200 liraya artıralım” bu sayede şirketi güçlendirelim, işimizi büyütelim. Bu kabul edilirse siz 55 lira, ortağınızın ise 45 lira sermaye koyması gerekecek. Siz payınıza düşen 55 lirayı şirkete peşinen ve nakit olarak koyuyorsunuz da.

Bu noktada SPK ortaya çıkıyor ve diyor ki “olmaz kardeşim, bütün 100 lirayı sen koyacaksın, hem de peşinen koyacaksın!”

Değerli Galatasaraylılar biliniz ki, bu uygulamanın dünyada eşi benzeri görülmemiştir.

Emin olunuz ki verilen karar teknik veya hukuki değil, tamamen siyasi bir karardır!

Rahat olun ki verilen bu ucube kararla Galatasaray’ın yükselişinin önlenebileceğini sananlar, bir kez daha hüsrana uğrayacak ve Galatasaray her zaman olduğu gibi yoluna devam edecektir.


( Bu haber 5846 kez görülmüştür )


YAZAR : ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS