KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > VİTRİN

Terim mi Mancini mi?

15:38:38 2014-05-13

Bu yazının başlığına bakarak Terim ya da Mancini"yi övmek ya da yermek için yazıldığını düşünebilirsiniz. Ama öyle değil...Nedense bizde bu tür karşılaştırmalar yapılırken bir taraf yerin dibini geçirilirken diğer taraf göklere yükseltiliyor. Sadece Terim -Mancini ekseninde değil bu yapılanlar..Özellikle son dönemde neredeyse moda haline gelmeye başlayan  bir yaklaşım biçimi...Neredeyse herkes  kendinin haklı olduğunu savunuyor ve kendi gibi düşünmeyenleri de inandırma çabaları içinde.Neden bazen bizim gibi düşünmeyenlerin  de haklı olabileceğini aklımıza getirmiyoruz?

Sosyal medya etkisinin çok önemsendiği ve etkili olduğu  ülkemizde bu çeşit gruplaşmalar ve kendi düşüncesinin haklılığını kanıtlama çabaları son zamanlarda dikkatimi çeker oldu.Bu yazı özelinde işin Galatasaray ile ilgili bölümlerine değinmek istiyorum.

En başta şunu ifade etmek gerekir ki elbette herkesin sevdiği-beğendiği teknik direktör ve futbolcular olabilir.Kimi hücum oynatan seyir zevki yüksek oyun yapısı benimseyen teknik direktörleri daha çok beğenir kimi de sonuca ve hedefe odaklı teknik direktörleri daha çok benimser. Yine aynı şekilde bazı futbolcular size sempatik gelebilir ya da sizin beğendiğiniz bir oyuncuyu başkası beğenmeyebilir. Bu konuyu daha da derinleştirebilir ya da yüzlerce örnek verebilirim. Sonuçta herkesin kendi anlayışına-beğenisine hatta dünya görüşüne uygun farklı spor kişilikleri olabilir.Kulüp başkanlarını da buna dahil edebilirim.

Asıl konuya gelecek olursak Galatasaray taraftarı arasında son zamanlarda oluşan bu tür  fikir ayrılıkları ve ayrışmalar bazen takıma zarar verebilecek düzeye gelebiliyor.Olaya Terim-Mancini"den başlayalım.Neden bazıları birini tamamen kötülerken diğerini göklere çıkarır hiç anlamam.Örneğin Fatih Terim;belki ayrılışı problemli olmuştur..Doğru..Hatta bu federasyon ile işbirliğine gitmesi birçoğuna göre şık olmamıştır,hoca büyük yanlış yapmıştır diye düşünenler de var ..Bu da doğru olabilir...Ama bütün bunlar F.Terim"in geçmişte Galatasaray için yaptıklarını, kazandırdığı başarıları unutturabilir mi?Futbolda bu ülkenin kazandığı en büyük kupa O"nun döneminde alınmadı mı? Elbette bu başarı sadece hocanın değildir.Sonuna kadar onun arkasında duran her zaman sahip çıkan başkan Faruk Süren ve yönetim kurulu ile sahada ter döken futbolcuların katkısı da inkar edilemez.

Mancini..Bu ülkeye sezon başında gelmemiş..Hazırlık kampında takımın başında olmamış hatta kadrosuna tam olarak istediklerini alamamış olabilir. Bırakın bunları farklı bir ülkeye gelmiş ve uyum sorunları için zaman tanınması gerekmez mi? Bazen ev değiştirdiğimiz zaman yaşadığımız sorunlar bile olabilirken ülke değiştiren birine biraz daha fazla sabır gösterilemez mi? En azından bir sezon daha Mancini"ye şans verilip neler yapabileceğini görmek gerekmez mi?Hepsi bir yana Mancini"nin başarılı olmasını istemeyenler bile var.Çünkü toplum olarak "ben demiştim" demeyi çok seviyoruz.Herkes kendi haklılığı ve dedikleri çıksın istiyor.Unutulmasın ki "yanılmışım" demek de bir erdemdir.

İşte bütün bunları belirleyen sizin bakış açınızdır.Eğer Terim"i destekliyorsanız artık tek hedefiniz Mancini"nin yaptıklarını kötülemektir.Vurun abalıya misali her şeyini eleştirebilirsiniz. Kurduğu kadroyu, hangi oyuncuyu nerede oynattığı veya oynatmadığını, maç içinde yaptığı ve yapmadığı değişiklikleri istediğiniz gibi eleştirebilirsiniz. Eğer Mancini"yi destekliyor iseniz o zaman da Terim"in yaptıklarını görmezden gelir ve her türlü olumsuzluklarını gözler önüne sergilersiniz. Ya da Mancini ne yapsa sorgusuz sualsiz benimsersiniz.Dediğim gibi olaylara ve kişilere bakış açınız sizin tarafınızı belirler.Artık taraf olunca da diğerini düşman gibi görme yanlışına düştünüz mü asıl tehlike orada başlar.Burada asıl nokta geçmişte-bugün-gelecekte Galatasaray arması/forması için çalışan ,emek veren herkese saygı duyulmasıdır.Benim için  Terim de  Mancini de bu kulüp için emek vermiştir, emeklerine saygı duyulmalıdır.Ayrıca herkes gibi ,diğer kişiler gibi onlar da gelip geçicidir.Bu kulüpten kimler geldi kimler geçti.Saymaya kalkarsak sayfalar yetmez.Belki bir çoğunu unuttuk bile..Ama  Galatasaray hep var ve olacak...

Şimdi basit bir örnekle konuya devam edelim.Bir an için kendinizi Galatasaray teknik direktörü olarak düşünün. Size verilmiş 25 kişilik bir kadro var ve sizden yardımcılarınızı seçmeniz , yeni sezon için gidecek ve kalacak oyuncuları belirlemeniz isteniyor. Yeni sezon başlıyor ve ne yaparsanız yapın ya oynattığınız oyun ya oyuncu seçimleriniz ya yaptığınız değişiklikler mutlaka eleştirilecektir. Bir maçta 3 atsanız bile "niye 5 atmadı" diye eleştirenler  dahi olabilir.O zaman kime göre neye göre..Yine somut örneklerle devam edelim.Kimine göre  sağda Sabri oynamalı, kimine göre Eboue olmalı  ya da  Veysel..Bazıları ileride Burak-Umut oynasın derken bazıları tek forvet arkası Sneijder olmalı der.Birileri Hajroviç niye alındı derken birileri bu adam sürekli oynamalı diyebilir.Semih"in beğenmeyip yerine Koray oynasın diyenler olabilir.Selçuk için hemen gönderilmeli diyenler de var o bu takımın her şeyi diyenler de...Chedjou iyi mi kötü mü? Telles acaba istenen oyuncu mu?Burak gitsin mi kalsın mı? Daha sayayım mı? Teknik direktör siz olursanız ne yaparsınız?

Eğer bir Galatasaray maçı sırasında  farklı kişilerin görüşlerini uygulamaya kalkarsak o takımda ne hoca kalır ne de oyuncu...

Sonuçta tartışılmayacak Melo-Muslera-Sneijder gibi birkaç oyuncu dışında herkes farklı bir kadro düşünebilir. Ama sahaya 11 kişi çıkarmak zorundasınız ve bu da onları seçen kişinin tasarrufundadır. O kişi kim ise ,yönetim kurulu ve başkanı kimi Galatasaray teknik direktörlüğüne getirmişse , Mancini Terim ya da bir başkası kim Galatasarayın başında ise onun tercihlerine saygı duyulmalı.Tabi bu o kişiyi hiç eleştirmeyeceğimiz anlamına gelmez.Herkes saygı çerçevesinde sportif açıdan eleştirilebilir.Hocanın yanlışları da olabilir ve eleştirilir, oyuncuların oynadığı oyun da eleştirilebilir.Burada sorun yok ama eleştiri yerine kulübe/ takıma zarar verecek her türlü davranışı  onaylamam mümkün değil."Bu davranışlar nelerdir" konusuna hiç girmem,hemen hemen herkes bunların ne olduğunu bilir.Özellikle sürekli tribünlerde olanlar bunları çok yakından görmüşlerdir.

Benim bakış açıma göre futbol bir oyun ve eğlence..Tadını çıkarmak, eğlenmek gerekir.Hele son 3 sezonun 2"sini şampiyon olmuş ve 2 süper kupayı almış, son sezonda Şampiyon Liginde başarılı sayılabilecek bir sezon , Türkiye Kupası ve lig 2.liği ile doğrudan Şampiyonlar Ligi"ne katılırsak bizden mutlusu olmamalı...Basketbolda geçirilen altın sezon da bunların üstüne krema gibi...Gelin hep birlikte bunların tadını çıkaralım..Kimseyi kırmadan,incitmeden..Bu takıma emek veren herkese teşekkür ederek,saygı duyarak...En kötü günlerde en büyük desteği vererek...

Ola ki şampiyon olamadık ..Ne yapacağız? Takımdan vazgeçecek halimiz yok ya..Ya da küsüp maçları izlemeyecek miyiz? Elbette üzüleceğiz belki kahrolacağız ama yeni sezonlar yeni umutlar diyerek yine hasretle beklemeye başlayacağız..14 sene beklediğimiz gibi..Aşkından gözümüzü kör eden sevgiliyi bekler gibi..

Hasretle..Sevdayla..Tutkuyla...Aşkla..Sarıyla-Kırmızıyla...

İlhan İLMENÖZ


( Bu haber 2043 kez görülmüştür )


YAZAR :İlhan İlmenöz ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS