KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER > VİTRİN

Futbolda Değişiklik İçin Öneriler

21:57:08 2014-07-20

Futbol ve futbol oyun kuralları kolay anlaşılabilir ve yorumlanabilir olmasından  dolayı, toplumların ilgi odağı olmuş ve çağımıza damgasını vurmuştur.Futbol diğer sporlar içinde kurallarına en bağlı olanlar arasında sayılabilir.Herhangi bir kuralını değiştirmek bazen uzun yıllar alabilir.Her önemli organizasyonun ardından futbolu daha cazip ve daha izlenir hala getirmek için çeşitli öneriler ortaya atılır ve bunların çoğu da öneri olarak kalır.Ancak her sporda olduğu gibi futbolda da zaman içinde bazı değişikliklere gidilir.

Ben de kendimce değişmesine inandığım bazı kurallar hakkında önerilerde bulunmak istiyorum.

1-Oyuncu değiştirme sayısı değişmeli

Bilindiği gibi futbol ilk başladığı yıllarda oyuncu değiştirme kuralı yoktu.1958"de 2 oyuncu 1995"te de 3 oyuncu değiştirme kuralı getirildi.Bence  artık bu sayının da arttırılma  zamanı geldi.Çünkü artık futbol çok daha fazla efor harcanan ve daha fazla sakatlıkların yaşandığı bir spor haline geldi.

Bundan 15-20 yıl gerilere gidersek ve o günkü koşu mesafelerini-oyuncu performanslarını futbolun hızı,direnci vb gibi özelliklerini inceleyecek olursak artık oyuncu değişim gereksinimin arttığını görebiliriz. O nedenle 3 olan oyuncu değiştirme kuralı 4 olarak değiştirilmelidir.En azından geçiş sürecinde bu kural 3+1 olarak uygulanmalıdır.

Yani her takımın 3 oyuncu ve 1 kaleci değiştirme hakkı olmalıdır.Burada +1 sadece kaleci değişikliği için kullanılır.İlerleyen zamanlarda ise sadece kaleciler değil tüm oyuncuları da kapsamalıdır.

Ancak uzatmaya giden bütün  maçlarda ise  takımlara mutlaka 1 oyuncu değiştirme hakkı tanınmalıdır.Bunun kaleci veya oyuncu olmasına bakılmaksızın yapılması yararlı olacaktır.

2-Ofsayt kuralı değişmeli

2014  Dünya kupasında gol ortalamasının diğer kupalara göre bir hayli fazla olduğu ortaya çıktı.Bu da izlenilirliği arttırıyor.Futbol gol olursa daha güzel ve daha çok izleniyor.Futbola olan ilgi arttırılmak isteniyorsa ofsyat kuralında da bazı değişiklikler yapılması gerekir.

Bana göre ceza sahası ön çizgisi ile kale çizgisi arasında bu kural tamamen  kaldırılmalı.Yani bu belirttiğim mesafelerde eskiden ofsayt diye sayılmayan bütün goller bundan sonra geçerli olmalı.Amaç gol ve seyir zevkini arttırmak.Çünkü seyirciler her zaman için 3-3 "lük bir maçı 0-0 biten bir maça tercih ederler.

3-Elemeli maçlarda gol eşitliği  kuralı değişmeli

Bilindiği gibi bu kurala göre çift maçlı elemeli karşılaşmalarda gol eşitliği halinde rakip sahada daha çok gol atan takım turu geçiyor.Örneğin kendi sahanızda 1-1 kaldığınız bir takımla rakip sahada 2-2 berabere kalırsanız turu geçen siz oluyorsunuz.Ancak bu kuralın haksızlık olduğunu düşünüyorum.Sonuçta ortada bir beraberlik var ve elenene bazen gerçekten yazık oluyor.

Bu kural ile ilgili önerim şu şekilde;yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi her iki maç da beraberlik ile sonuçlanırsa maç 15"er dakikadan 2 devre uzatılmalı ve rakip sahada daha fazla gol atan takım uzatmaya 1-0 önde başlamalı.Eğer gollerde de eşitlik varsa eskiden olduğu gibi maç yine uzatmaya eşitlik haliyle gidilmeli.Eğer kural bu şekilde değişirse hem rakip sahada daha çok gol atan takıma bir avantaj  sağlanacak, hem de diğer takım yani eskiden elenmiş olan takım bir şans daha kazanmış olacak.Bu uygulama ile daha  çok gol ve mücadele olacağını düşünüyorum.

4-Serbest vuruşlarda 9.15 olan mesafe değişmeli

Son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri de serbest vuruşlarda top ile baraj arasındaki mesafenin çoğu kez 9.15"ten az olması.Hatta hakemlerin bu konuda çok zorlandıkları düşünüldüğü için son Dünya Kupasında sprey köpükle çizgi çizme uygulaması başlatıldı.

Bence bu mesafe de artık değiştirilerek top ile baraj arasındaki mesafe bundan böyle 11m.olmalı.Neden 11 m.diyecek olursanız penaltı  noktası ile kale çizgisi arasındaki mesafe de 11m. Bu mesafenin arttırılmasındaki amacım yine gol oranını arttırmak.Dikkat edilecek olursa son zamanlarada özellikle büyük organizasyonlarda frikikten atılan gol sayısında düşüş var.Eğer bu mesafe değişirse bundan sonra frikiklerden daha çok ve güzel goller izleme şansımız olacaktır.

5-Sarı ve kırmızı kart uygulamaları değişmeli

Futbolda en çok yakınılan konulardan biri de sarı ve kırmızı kart uygulamalarında bir standart yakalanamayışı.Hatta son Dünya Kupasında FIFA"nın hakemlere bir talimat verdiği  ve mümkün olduğu kadar az kart çıkarılması konusu konuşuldu. Bu nedenle kupada bazı maçlarda kırmızı kartlık pozisyonlar es geçilirken, bazı pozisyonlarda 2.sarı kartlar çıkmadı.Burada amaç bir takımı eksik bırakmamak, mücadeleyi eşit şartlarda sürdürmekti.

Bu konuda önerim; pozisyon gereği çıkarılması gereken 2.sarı kart sonucu oyuncunun doğrudan ihraç edilmeyip belli bir süre saha dışında kalması şeklinde.Hentbolde 2 dakika cezasında olduğu gibi burada da mesela 10 veya 15 dakika saha dışında kalma cezası uygulanmalı.

Tabii sonuçta bunlar benim önerilerim ve inanıyorum ki ilerleyen zamanlarda futbol oyun kurallarında geçmişte olduğu gibi mutlaka bazı değişiklikler olacaktır.

İlhan İLMENÖZ


( Bu haber 1997 kez görülmüştür )


YAZAR :İlhan İlmenöz ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS