KÖŞE YAZARLARI

RESİM GALERİSİ

2012-2013 STSL Şampiyonu GalatasarayÖzel ÇalışmalarGalatasaray Tribünleri

ANKETLERİMİZ

HAVA DURUMUHavadurumu

HABERLER

Havuzdan Kupa Çıkaran Aslanlar

Havuzdan Kupa Çıkaran Aslanlar

 Onlar Galatasaray efsanesini suya adeta bir ebru sanatçısı gibi işleyen “yalnızlar”… Dile kolay tam 21 şampiyonluk. Son 8’i üst üste. 1910 yılında Galatasaray aşkıyla yanan bir topluluğun sudaki hikayesinden bahsediyoruz. Aslanın şerefli armasını kalplerinde yaşayan bu yalnız efsaneler, tüm imkansızlıklara rağmen hem sosyal hayatlarını hem de havuzdaki yaşantılarını başarıyla sürdürüyor. Karşınızda Galatasaray Erkek Sutopu Takımı.

 Suya gönül verenlerin buluştuğu bu efsane yapı, basının ve sponsorların tüm ilgisizliğine rağmen inadına şampiyonluklar yaşıyor. Geçmiş yıllarda Türkiye’de sutopu gelişmediği için yarı amatör saydıkları Galatasaray Erkek Sutopu takımının üst üste şampiyon olma başarısını doğal karşılayan bir zihniyete inat, 2012-2013 sezonunda Türkiye sutopu tarihinde, ilk defa şampiyonlar liginde, çeyrek final oynadılar. Birazdan Havuz Müdürü ve Alt yapı Antrenörü olan eski Galatasaray Sutopu oyuncusu eski Batı Ayaşlıoğlu ve Deniz Çağlatan ile yaptığımız söyleşide, arma aşkını kalplerine kazıyarak, tüm imkansızlıklara rağmen spor yapan sutopu aslanlarının başarı dolu hikayesini okuyacaksınız.

Öncelikle sutopuna basının ilgisi ne düzeyde? Avrupa’da bu branşa nasıl bir yaklaşım var?

Deniz Çağlatan: Basın mensubu arkadaşlarımızın futbol haricinde bir konuya yönlendirmekte zorluk çekiyoruz. Oysa ki Avrupa’da sutopu gerek izleyicisi gerekse bütçeleri ve başarıları açısından ciddi boyutta  bir kitleye hitap ediyor. Altyapı konusunda çok profesyonel yatırımlar yapıyor ve sutopu branşını aynı futbol branşı gibi asıl görevleri olarak icra ediyorlar. Türkiye’deki durum ise ne yazık ki çok farklı .Sutopu oynayan sporcularımızın hayatlarını idame ettirmek için profesyonel iş hayatları için koşuşturmaları  haricinde GS ve spor aşkı ile devam ettirdikleri bir branş olarak süregeliyor. Bu konuda Türk sporcularının desteklenmeleri ve profesyonel sutopu hayatlarını profesyonel iş hayatları haline getirebilmek için ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor

Türkiye'de ilk su topu takımını kuran kulüp olarak O günden bugüne ulusal çapta neler yaptık?

Deniz Çağlatan: Tarihinde daima ilklere imza atan Galatasaray, 1910’lu yıllarda sutopu takımının kurulmasından çok önce 1873 yılında MonseurMoirox'un Beden hocalığı zamanında yüzme sporu ile ilk adımı atmış olması da asıl milattır.

 Sizin de belirttiğiniz gibi , Galatasaray 1910’lu yıllarda kurduğu sutopu takımı ile müsabakalarını İstanbul da  oynamaya başlamıştır. İlk zamanlarında Bebek Tesisleri'nde bir şube olan GS sutopu, sonrasında Galatasaray Kuruçeşme Adası'nda uzun yıllar çalışmalarını sürdürdü. 1968 yılında da Kalamış’daki havuzumuzun açılıp devreye girmesi ile beraber Kalamış tesisimiz su sporları merkezi haline gelmiştir.

1950’li yıllarda başlayan Türkiye Deplasmanlı Sutopu Ligi'nde başarıları şu tarihlerde gerçekleşmiştir.

1955 ve 1957 de 2 kez şampiyonluk, uzun bir aradan sonra

1970’li yıllarda 1973, 1975 ve 1977 yıllarında 3 kez şampiyonluğa ulaşmıştır.

1991 yılına kadar da 14 yıl gibi uzun bir süre ara verilmiştir.

Tüm bu tarih sayfalarından çıkan sonuç sutopu ''A'' takımımız 1991’den günümüze kadar tam 14 kez  Türkiye Şampiyonu olmuştur.

Galatasaray su topu takımının ‘enleri ve ilklerinden bahsedermisiniz?

Deniz Çağlatan: Gerçekleri tarih yazar , Tarihi de GALATASARAY, diyerek başlayalım isterseniz. Galatasaray Spor Kulübü her alanda ilklere imza atan bir kulüp olduğu için bu vizyon gün geçtikçe tüm branşlarımıza yansıyarak devam etmektedir.Macar hoca ZoltanGulyas’ın 1988’de  GS Sutopu Şubesi’ne gelmesi ile birlikte sutopu , altyapıya verilen önem, teknik çalışmalar ve bakış açımız tamamen değişti. Yeni dönemde şubemizin felsefesini  olimpiyat sporcusu yetiştirmeye çalışan bir kurum olma idealiyle oluşturduk.

Galatasaray tarih yazıyor

İşte size en büyük enimiz. Avrupa’da tarih yazmaya devam eden Galatasaray Sutopu Takımımız, tarihinin en büyük maçına çıktı.

Bilindiği üzere,Türkiye’de son yıllarda sutopu sporunun rakipsiz takımı Galatasaray'dır.

 İlk kez Avrupa’da başarı hedefiyle başladığımız sezonda rakiplerimizi birer birer devirip Son 8’e kalmayı başardık.  Dörtlü Final vizesi arayarak Tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasına kalan takımımız, sezon başında yeniden yapılanarak güçlenen kadrosuyla da gruptan çıkmayı başardı. Daha sonra son 16 turunda Rusya’nın Sintez Kazan takımını da eleyerek büyük bir başarıya daha imza attı.Galatasaray Sutopu takımımız  Çeyrek Final’de turnuvanın en iddialı ekiplerinden Hırvatistan’ın VK JUG Dubrovnik takımı ile eşleşti.Sutopunda LEN Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Galatasaray'ımız, çeyrek final ilk mücadelesinde Hırvatistan'ın VK JUG Dubrovnik takımına 12 -5 mağlup oldu.

Bize Kalamış’ta inşa edilen tesislerin Galatasaray ve Türk sutopu için öneminden bahseder misiniz?

Batı Ayaşlıoğlu: Bu tesisler bünyesinde havuzumuz tamemen sutopu branşına uygun olarak inşa edilmiştir. Havuzumuzun yanı sıra, fitness merkezi, kamp alanı, dinlenme ve toplantı salonu tesisler içerisinde mevcuttur. Alt yapı sporcularının okul sonrası gerekli ihtiyaçlarını tesislerde karşılayabilmesi, antrenörlerin antrenman dışı çalışmalarını eksiksiz olarak sürdürebilmesi veya a takım sporcularının tesislerde daha uzun süre geçirebilmeleri için gerekli konfor alanları proje ve imar süresince eksiksiz olarak düşünülmüş ve hayata geçirilmiştir.Kısacası, tamamen bu branşın özellikleri gözetilerek inşa edilen tesisler, gerek a takımlar, gerek ise alt yapı takımlarının en uygun ortamda çalışmalarına olanak sağlıyor. Bu da kulübümüz için ulusal ve uluslar arası alanlarda uzun yıllar hizmet edebilecek sporcular yetiştirmemiz için daha fazla imkana sahip olmamız anlamına geliyor.

 Kovaçeviç ile birlikte Galatasaray Alt yapı çalışmalarında yeni bir sayfa açtı. Yeni nesilin bu spora ilgisi ne düzeyde? Planlarınız neler?

Batı Ayaşlıoğlu: Avrupa’nın önde gelen antrenörlerinden biri olan PetarKovacevic’in vizyonu, Kalamış’ın daha ilk senesinde Avrupa’nın en dişli takımlarını konuk etmesini sağladı. A takım seviyesinde bu platformda bulunmak ve istikrarı sağlamak, alt yapı antrenör ve sporcuları için mutlaka her daim itici bir güç olacak.Uzun vadede de olsa en üst düzey başarıya ulaşmak için alt yapının öneminin farkında olan Kovaçeviç bilimsel dayanaklara uygun olarak çalışmalarını organize bir şekilde yürütmekte. Kendisinin iletişimi kusursuz ve alt yapı antrenörleri ile birlikte yürüttüğü bu çalışmalar gelecek için belli ki Avrupa arenasında en büyük kozu olacak.


ArenaAslanı

ÖZEL HABER


( Bu haber 2587 kez görülmüştür )


YAZAR : ait diğer haberlerini görmek için tıklayınız...


Yorumlarınız

Ad,Soyad
İleti Adresiniz
Bize Nereden Ulaştınız

ÖNEMLİ

-Yorum yapan kişi bilgileri kesinlikle gizlidir.Herhangi bir reklam amaçlı kullanılmaz.

-Buradaki yapılan yorumlar denetim altındadır,onaylandığında sitede yayınlanır


BENZER DİĞER HABERLER1


 Hakkımızda  |  Reklam Fiyatları Bize Ulaşın                          GS Haber Portalı Sitesi - İSTANBUL                                      
sanalbasin.com üyesidirSAVEAJANS